Odbiór i uprawomocnienie
Na uprawomocnienie wyroku czekasz 3 tygodnie (liczą się wszystkie dni, także wolne od pracy) + tydzień na pocztę. Z tym „tygodniem na pocztę” nie chodzi o to, żeby Ci sąd miał uprzejmie przysłać wyrok do domu. Chodzi o to, że jakby ktoś chciał odwołać się od wyroku (na przykład ty, albo twoi rodzice – nie ważne, że wyrok jest po twojej myśli, a rodzice się zgadzali, takie są procedury i już) to ma na to 21 dni, i gdyby ostatniego dnia tych 21 dni wysłał swój sprzeciw do sądu, to jeszcze jest tydzień na dojście tego listu. Tak więc dopiero po upływie 28 dni wyrok jest w pełni prawomocny i możesz iść go odebrać.
Odbierasz odpis wyroku w sekretariacie sądu. Żeby go odebrać, musisz mieć ze sobą stary dowód osobisty (bez sensu, ale tak jest).
Nie przychodź w ostatniej chwili przed zamknięciem sekretariatu i sądu, bo żeby wydać Ci wyrok, musi go podpisać sędzia, czyli panie z sekretariatu mają przynajmniej z 15 minut latania po sądzie i szukania go (i nie można tego zrobić wcześniej, tylko dopiero w dniu odbierania przez Ciebie wyroku – liczy się data). Jeżeli sędzia będzie akurat na rozprawie, to będziesz musiał/a czekać aż będzie przerwa w rozprawie – to mogą być i 2 godziny.
Jeżeli sąd zwolnił Cię całkowicie z kosztów sądowych, to odpisy wyroku dostajesz za darmo – pokaż paniom sekretarkom decyzję sądu o zwolnieniu Cię z kosztów (one też mają to napisane w swojej księdze, ale nie zawsze zauważą). Zastanów się, ile sztuk odpisu potrzebujesz. Na ogół wystarczą dwie sztuki. Jedna do schowania na wszelki wypadek, a druga do pokazywania w urzędach. Przy załatwianiu dokumentów dajesz urzędnikom zwykłe ksero wyroku, a oryginał tylko pokazujesz.
Jeśli chcesz, aby sąd przesłał Ci odpisy wyroku do domu, musisz napisać odpowiednie pismo.
Pismo, to nic innego jak podanie w którym piszesz: „Zwracam się z prośbą do Okręgowego Sądu Cywilnego o przesłanie mi wyroku, dotyczącego sprawy (tutaj piszesz sygnaturę sprawy), który zapadł (data) na adres domowy z potwierdzeniem uprawomocnienia„.
Do podania musisz kupić znaczek sądowy (w osobnym okienku) i nakleić na podaniu – opłata za 1 znaczek to 6zł (nie dotyczy zwolnionych z kosztów).
Jeśli chcesz więcej niż jeden odpis, musisz napisać tyle podań i zakupić tyle znaczków sądowych, ich potrzebujesz – jeśli 5 odpisów wyroku, 5 kartek z podaniem.
Podanie składasz w tym samym dniu, w którym zapadł wyrok, w biurze podawczym.
Po uprawomocnieniu dostajesz pocztę.