Psycholodzy

Czeka Cię kilka wizyt u psychologa, na których przeprowadzi z Tobą rozmowę i zrobi testy psychologiczn. Na końcu wystawi opinię dla sądu i Twojego lekarza prowadzącego.

Czytaj dalej...

Wywiad podobny będzie do tego, jaki robił seksuolog: zapyta o między innymi o Twoją sytuację rodzinną (czy rodzice żyją, co sądzą o Twojej zmianie płci, czy wiedzą o tym problemie); czy masz partnera życiowego; czy się uczysz, czy pracujesz; czy bierzesz obecnie leki i jakie (mogą wpływać na samopoczucie); czy masz jakieś problemy – z transseksualizmem lub inne. Psycholog może też pytać o twój stosunek do własnego ciała i o doświadczenia seksualne. Niektóre z intymnych pytań są niezbędne do diagnozy (choć w zasadzie powinien je zadawać seksuolog). Spodziewaj się więc zainteresowania tym czy miałeś partnerów seksualnych, czy się onanizujesz, czy pociągają cię kobiety czy mężczyźni. Jeśli te pytania za bardzo cię krępują odpowiadaj krótko i zdawkowo, lub wcale – powiedz, że jest to dla ciebie zbyt krępujące i te kwestie przerobiłeś z lekarzem prowadzącym (a z nim być może będziesz musiał porozmawiać, ale dobry seksuolog powinien wiedzieć że takie tematy mogą być dla ciebie trudne i prowadzić wywiad z „wyczuciem”).

Czasami psycholodzy nieobeznani z transseksualistami próbują zaspokoić własną ciekawość i mogą potraktować cię jako okazję do dowiedzenia się czegoś. Jeśli psycholog będzie zbytnio ingerował w Twoją prywatność i natrętnie wypytywał o sprawy intymne – daruj sobie stres i szukaj innego lekarza. Chyba, że masz problemy – oczywiście możesz wtedy o nich porozmawiać. Tylko nie szukaj ich w sobie na siłę. Niezręcznych sytuacji najlepiej uniknąć chodząc do sprawdzonych psychologów podanych na stronie.

Po wywiadzie dostaniesz testy psychologiczne do wypełnienia.

Testy psychologiczne:

Czeka Cię wypełnienie kilku testów psychologicznych – przynajmniej ok. 800 twierdzeń, na które odpowiada się TAK lub NIE (MMPI-2) i różne pytania otwarte (zdania do uzupełnienia, itp). Tylko w nielicznych pytaniach chodzi o płeć. Większość ma na celu stwierdzenie stanu twojego zdrowia psychicznego.

Jeśli nie boisz się panicznie myszy, burzy, ognia i wody, ani być w ciemnościach, ani nie słyszysz dziwnych głosów, których nie słyszą inni ludzie – powinno być OK. Tak, właśnie o takie rzeczy pytają. Testy te mogą ujawnić depresję, jakieś zaburzenia, schizofrenię, skłonności pedofilskie, fobie itp… Nie należy się bać tych testów choć mają „bardzo delikatne granice” i trzeba naprawdę uważać z odpowiedziami na te pytania, ale jednocześnie pisać prawdę. Są też przy okazji robione testy na inteligencję, więc spodziewaj się pytań z historii, zadań tekstowych z matematyki, które niestety musisz obliczyć w pamięci (nie wolno nic sobie zapisywać ani użyć kalkulatora, a w dodatku psycholog odmierza czas), układania jakiś historyjek i klocków. Testy dostajesz do wypełnienia przy lekarzu.

W postępowaniu diagnostycznym wykorzystuje się:

  • wywiad (w tym anamnestyczny)
  • rozmowę psychologiczną
  • obserwację
  • analizę życiorysu emocjonalnego
  • badania testowe
  • wielowymiarowy kwestionariusz osobowości MMPI-2
  • inwentarz do oceny płci psychologicznej
  • skala inteligencji D. Wechslera dla dorosłych
  • test do badania percepcji wzrokowej L. Bender
  • test do badania pamięci wzrokowej L. Bentonatest pamięci figur geometrycznych G. Kendalla

Kilka przykładowych pytań z MMPI-2 (kiedyś były też pytania religijne, testy niedawno się zmieniły):
246. Miewam często czerwone plamy na szyi.
279. Piję codziennie bardzo dużo wody.
285. Zdarza mi się śmiać z nieprzyzwoitych dowcipów.
354. Boję się używać noża lub czegoś bardzo ostrego i spiczastego.

Niektóre pytania mają na celu wykrycie chorób (dwa pierwsze przykłady). 354 – fobie itp.

Pamiętaj by po pierwsze odpowiadać zgodnie z płcią psychiczną a nie fizyczną. Na pytanie:
430. Pociągają mnie osoby innej płci.
Odpowiadasz TAK jeśli czujesz się facetem i pociągają Cię kobiety (i jeśli czujesz się kobietą a pociągają cię mężczyźni)

Po drugie nie zgrywaj bohatera i nie próbuj się szczególnie „wybielać”. Na pytania o zdrowie i uczciwość odpowiadaj zgodnie z prawdą.

103. Rzadko dokuczają mi skurcze lub drżenia w mięśniach.
Prawdziwe – jeśli istotnie dokuczają Ci rzadko (lub wcale). Fałszywe natomiast, jeśli coś takiego rzeczywiście Ci dolega.

No i pytania o uczciwość… i bądź uczciwym odpowiadając na nie bo wyjdzie, że kłamiesz :).
45. Nie zawsze mówię prawdę.
Prawdziwe! Odpowiadasz TAK (No chyba, że jesteś Aniołem, ale ta przypadłość i tak wyjdzie ci w innej części testu :D).