Pozew i dokumenty

Pozew można ściągnąć z naszego portalu lub zapłacić 1200-2000 zł adwokatowi i mieć to samo 🙂

Ściągnij pozew z portalu – są w nim komentarze, które ułatwią ci wypełnienie krok po kroku (do pobrania z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA).

Powodem (powódką) jesteś Ty, pozwanymi (niestety) Twoi rodzice. Nie da się tego ominąć.

Pozew piszesz posługując się swoimi starymi danymi. Podajesz stare imię i nazwisko. Co do formy czasowników „zrobiłem/łam” najlepiej próbować formy bezosobowej. Jeśli to niemożliwe, to zasadniczo powinno się używać formy starej – właściwej dla płci metrykalnej. Jeśli jednak napiszesz „po nowemu”, nie powinno być jakichś większych problemów. Mając jednak na uwadze złośliwość niektórych urzędników państwowych lepiej dmuchać na zimne i pisać w formie „starej”.

Wnosisz o:

 • ustalenie, że jesteś mężczyzną (panie piszą, że kobietą)
 • przeprowadzenie rozprawy również pod nieobecność pozwanych (jeśli przewidujesz, że rodzice się nie stawią)
 • zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych (jeśli chcesz być zwolniony)
 • o dopuszczenie dowodu z opinii biegłych sądowych w zakresie seksuologii i psychologii klinicznej. Nad tym punktem jeszcze się zastanów. Jeśli twoi lekarze są biegłymi, to warto spróbować wnioskować o powołanie ich na biegłych. Jeśli się uda to sprawa pójdzie szybciej. Sąd może jednak uznać, że Twoi lekarze są związani ze sprawą i nie bezstronni i powołać kogo innego. W każdym razie niewiele ryzykujesz (Choć na naszym forum była opisywana jednostkowa sytuacja, w której sąd powołał dwóch biegłych – i lekarza prowadzącego i jeszcze kogoś. A to oznacza podwójne koszty.) Jeśli żaden z twoich lekarzy nie jest biegłym sądowym, to możesz pominąć ten wniosek. Sąd sam stwierdzi, że trzeba powołać biegłego i sam go wybierze. A może uda ci się myknąć bez biegłego – takie sprawy też się zdarzały.

NIE WNOSISZ O ZMIANĘ IMIENIA I NAZWISKA!

Starsi transi mogą ci to radzić. Kiedyś faktycznie takie powództwo się mogło przemknąć w sądzie ale w czerwcu 2009 weszły w życie nowe przepisy. Obecnie w sprawie zmiany imion i nazwisk obowiązuje bardzo wyraźna regulacja:

„Decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę imienia lub nazwiska bądź o odmowie wyrażenia zgody na zmianę imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego” (Art. 12 punkt 1 Ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska) a nie sąd!

Imię i nazwisko zmienia się wyłącznie na drodze administracyjnej. Jeśli poprosisz o to w pozwie, to sąd poprosi o sprostowanie i będziesz musiał z tego pomysłu zrezygnować. Jak nie zrezygnujesz, to odrzucą ci pozew. Jeśli pozew się przemknie z powodu niewiedzy lub źle pojętej życzliwości sędziego i na wyroku pojawi się nowe imię i nazwisko możesz mieć poważny kłopot z dalszą zmianą dokumentów (chcesz znać konkretne przypadki – pytaj na forum). Nie warto ryzykować! Tym bardziej, że po wyroku zmiana nowego imienia i nazwiska jest teraz dziecinnie prosta, imię i nazwisko wpisane na wyroku nie jest ci do niczego potrzebne.

W pozwie musisz między innymi napisać, jaki lekarz seksuolog cię leczy i gdzie przyjmuje (adres) oraz jaki psycholog cię diagnozował (również z adresem, gdzie przyjmuje). Sąd może wezwać ich na świadków albo (jak już wspomniano) na biegłych – różni sędziowie różnie sobie życzą. Jeden wezwie ich na biegłych, inny uzna, że nie będą bezstronni i mogą być tylko świadkami, a na biegłego powoła kogoś innego.

Do pozwu dołączasz:

 • opinię seksuologa (taką rozbudowaną z informacją kiedy rozpoczęła się terapia, jakie badania przeszedłeś/przeszłaś, jakie jest rozpoznanie, kiedy zostały podane pierwsze hormony, jakie są wyniki okresowych badań hormonalnych, czy były już jakieś zabiegi operacyjne, itp.) Możesz pobrać blankiet opinii lekarskiej (do pobrania z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA)
 • opinię psychologa (razem z nią wyniki testów, chyba, że są dokładnie opisane w opinii, zapewne będą to: MMPI, The Brain Sex Test, Bem Sex Roles Inwentory, Inwentarz Do Oceny Płci Psychologicznej, CPI /skala kobiecości)
 • opinię psychiatry
 • wyniki badań płci genetycznej i kariotypu
 • wyniki badania dna oka
 • wyniki radiologicznego badania siodełka tureckiego,
 • wyniki badania elektroencefalograficznego,
 • wyniki badania poziomów hormonów (najlepiej te sprzed i z czasu trwania terapii, żeby było widać różnicę)
 • dodatkowo panowie k/m powinni dostarczyć badanie ginekologiczne – USG narządów rodnych i zaświadczenie o odbytej mastektomii, jeśli ta miała już miejsce

NIE WSZYSTKIE SĄDY WYMAGAJĄ DOKŁADNIE POWYŻSZYCH BADAŃ I ZAŚWIADCZEŃ – skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym, może da się coś pominąć.

Do tego załączasz jeszcze:

 • ZUPEŁNY odpis aktu urodzenia
 • umowy z rodzicami, jeśli takie zawierałeś
 • prośba rodziców o rozpatrzenie sprawy pod nieobecność pozwanych (jeśli nie chcą być na rozprawie, wzór można pobrać z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA)
 • jeśli któryś z rodziców nie żyje (lub oboje) – akt zgonu
 • jeśli wnosiłeś o zwolnienie z kosztów to oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym i zaświadczenie o zarobkach (do pobrania z portalu w dziale PRAWO -> LINKI I PLIKI DO POBRANIA)
 • prośbę o ustanowienie kuratora (jeśli któryś z rodziców nie żyje)

Odpis aktu urodzenia i zgonu rodzica powinieneś/powinnaś dostać w Urzędzie Stanu Cywilnego (właściwym dla Twojego miejsca urodzenia lub zgonu rodzica, a NIE zameldowania!), ZA DARMO (płacisz 5 zł za podanie), jeśli powiesz że potrzebne Ci są „w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość”, lub wprost: „do zmiany płci”. Wtedy pani z Urzędu przystawi stosowną pieczątkę, że wydała ten dokument do takiej sprawy. (Jeśli pani sama nie przystawi pieczątki, to jej przypomnij, że w biurku ma taką właśnie pieczątkę, i że przysługuje Ci darmowy odpis.) Inaczej zapłacisz 30 zł (5 zł podanie + 25 zł za odpis zupełny lub 15 zł za odpis skrócony aktu zgonu). Opłatę wnosi się w znaczkach skarbowych, które kupuje się też w tymże Urzędzie.

Możesz te odpisy wziąć już na początku kuracji, lub zanim ją zaczniesz. Nie ma różnicy.

UWAGA

Pamiętaj, że do sądu należy złożyć pozew, odpis aktu urodzenia, opinie i wszystko co tam chcesz dołączyć w ilości x 4 szt. Tzn. jeden oryginalny pozew składasz razem z oryginałami wszystkich zaświadczeń, a pozostałe trzy pozwy i zaświadczenia będą kopiami. Każdy załącznik musi być w 4 egzemplarzach.