Wzory pozwów

M/K

Możesz tu ściągnąć wzór pozwu wraz z instrukcją jak go wypełnić (wersja dla trans m/k). Nie ma sensu do tej czynności wynajmować adwokata. Jeśli masz jakieś pytania – możesz je zadać na forum w dziale PRAWO. 

K/M

Możesz tu ściągnąć wzór pozwu wraz z instrukcją jak go wypełnić (wersja dla trans k/m). Nie ma sensu do tej czynności wynajmować adwokata. Jeśli masz jakieś pytania – możesz je zadać na forum w dziale PRAWO. 

Sprawy sądowe

Zmiana właściwości miejscowej sądu

Umowa z rodzicami, że sądem właściwym dla rozprawy będzie sąd w mieście, w którym Ty mieszkasz, a nie oni (przydatne kiedy mieszkasz w innym mieście niż rodzice) – składasz ją w sądzie razem z pozwem.

Możesz też zmodyfikować umowę i wybrać sąd okręgowy w dowolnym mieście – niekoniecznie musi być to miejsce twojego zamieszkania. 

Alternatywne oświadczenie majątkowe

Stary wzór oświadczenia dostępny w formacjie .doc 

Prośba o rozpatrzenie pod nieobecność

Dołączasz ją do pozwu jeśli rodzice nie chcą być na rozprawie. Nie gwarantuje ona tego, że sąd ichnie wezwie, ale zwiększa prawdopodobieństwo,że jednak nie będą musieli się pojawiać. 

Oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym

Wzór oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym (i zarobkach). Musisz dołączyć do pozwu takie oświadczenie jeśli ubiegasz się o zwolnienie z kosztów sądowych. Najlepiej jeśli przejdziesz się do sekretariatu sądu i weźmiesz to oświadczenie od nich, bo różne miasta mają różne wzory. Ale jeśli nie masz takiej możliwości, to to powinno wystarczyć.

Prośba o uzasadnienie

To pismo wysyłasz tylko w przypadku negatywnego wyroku!!! Nie proś o uzasadnienie jeśli wyrok był dla ciebie korzystny!!!

Możesz je też zanieść osobiście do sekretariatu. Zapewne każą ci kupić znaczek skarbowy. Jeśli poślesz pismo pocztą, to powinna przyjść informacja jaką kwotę masz uiścić i na jakie konto zamiast znaczka. 

Opinia lekarska

Wzór opinii, którą może wypełnić twój lekarz prowadzący. Należy ją dołączyć do pozwu. Lepiej, żeby opinia lekarza była bardziej rozbudowana, ale takie minimum tez może wystarczyć. 

Sprawy urzędowe i administracyjne

Dowód osobisty

Wniosek o nowy dowód osobisty. 

Aneks do umowy o pracę

Możesz taki aneks do umowy zaproponować pracodawcy. 

PESEL

Wniosek o zmianę numeru PESEL. 

Zmiana świadectw i dyplomów

Podanie pomocne przy wymianie świadectw szkolnych oraz dyplomów. 

Zmiana imienia i nazwiska

Wzór wniosku jaki należy złożyć w USC żeby zmienić imię i nazwisko. 

Hormony - informacja

Informacja od lekarza prowadzącego na temat stałego leczenia farmakologicznego. 

Wzory skarg

Pismo w sprawie niestosownego traktowania

Poniżej załączam wzór pisma kierowanego do działu kadr/dyrektora, które spowodowało, że szefowie zaczęli traktować mnie jak kobietę. Ostrzegam tylko, że jeżeli jest się mało potrzebnym pracownikiem, to może to zaszkodzić. Pismo takie daje 2 pozytywne skutki:

  • może pomóc w „przestawieniu” szefów
  • informuje o TS, czyli w razie wcześniejszego zwolnienia umożliwia zmianę świadectwa pracy z tej firmy – transseksualizm został ujawniony podczas okresu zatrudnienia.

Zaświadczenie zawarte na drugiej stronie załącznika dać do podpisu lekarzowi prowadzącemu. Kopia przyda się też w razie kontroli biletów jak ktoś ma ulgi. 

Skarga do rzecznika praw pacjenta

Od jednej z naszych użytkowniczek otrzymaliśmy bardzo ważne pisma – jej skargę na naruszenie praw pacjenta i odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta. Polecam uważną lekturę – możecie wykorzystać wzór by składać własne skargi, a przede wszystkim znajdziecie w niej przepisy na jakie można się powołać w razie podobnych problemów.

JEŚLI POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI O PRAWACH PACJENTA – zaloguj się na forum.


Użytkowniczka opisuje zaistniałą sytuację następująco:

W sierpniu wylądowałam w szpitalu – zawal serca. Lekarz pogotowia, który mnie zabierał odebrał mnie jak kobietę. Na wyjaśnienia pielęgniarki co do mojej osoby, stwierdził, że w twarzy, włosach, piersiach widzi kobietę i tylko spytał się mnie w jakiej formie ma się do mnie zwracać. Podobnie było na izbie przyjęć, podobnie na sali intensywnej terapii gdzie trafiłam. Znalazło się jednak dwóch lekarzy i chyba cztery pielęgniarki, dla których ważne było to co mam w dokumentach. Szczytem wszystkiego było nakazanie mi zdjęcia góry piżamy do EKG – przy dwóch pacjentach – mężczyznach.
Wystosowałam skargę do Rzeczniczki praw pacjenta i do Rzecznika praw obywatelskich. Rzeczniczka praw pacjenta potwierdziła moje prawa do stosowania wobec mnie rodzaju żeńskiego, do zachowania intymności i oczekuje na oficjalną skargę ode mnie na piśmie. Natomiast Rzecznik praw obywatelskich na mojego maila wszczął postępowanie wyjaśniające na terenie naszego szpitala.
Rozmawiałam ponadto z naszym, miejscowym Rzecznikiem praw pacjenta – potwierdził moje prawa i poinformował o tym ordynatora i personel pomocniczy.

ciąg dalszy sprawy:

Otrzymałam odpowiedź od Rzecznika Praw Obywatelskich opartą na odpowiedzi Dyrektora słupskiego szpitala. Główna teza tej odpowiedzi to :
„Przebywający w Oddziale Kardiologicznym w/w pacjent według dowodu tożsamości oraz badania przedmiotowego był mężczyzną i nie mógł być traktowany jako kobieta. Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta jest w naszym Szpitalu przestrzegane, a w tym przypadku nie było podstaw, by traktować pacjenta jak osobę płci żeńskiej.”.