Nadmierne owłosienie

Jeśli zaczynasz kurację hormonalną dość puźno, to testosteron mogół zrobić już swoje i możesz borykać się z problemem nadmiernego owłosienia na nogach, rękach, brzuchu lub twarzy. Na szczeście istniają sprawdzone sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością.

Informacje od MRK

Trwałe usunięcie włosów z twarzy i szyi, jest dość ;] ważne. Szczególnie w przypadku ciemnych włosków – maskowanie ich, po zgoleniu, przy pomocy podkładu – jest raczej nieefektywne [i nieefektowne]. Jednocześnie chyba nic tak bardzo nie zdradza w twarzy jak właśnie zarost. Po kilku niezbyt mądrych własnych posunięciach, w tejże kwestii – doszłam do poniższych wniosków:

 • nie istnieją cudowne metody
 • nie należy się spieszyć
 • należy racjonalnie skalkulować własne możliwości finansowe
 • być systematyczna

 
Można założyć od początku postępowanie analogiczne do tego, które się stosuje w wypadku hirsutyzmu – nadmiernego owłosienia u kobiet, związanego z zaburzeniami hormonalnymi – głównie nadmiarem testosteronu i jego pochodnych. Podstawowym więc i pierwszym działaniem będzie obniżenie poziomu tegoż poprzez zastosowanie leków antyandrogennych – co i tak jest sprawą oczywistą w przypadku terapii lekowej m/k.

Najczęściej stosuje się terapię skojarzoną – Androcur 50mg i Diane 35 – zawierające cyproterone acetas lub flutamidium [np. Flutamid]. Z przebiegu własnej terapii i opini kilku innych osób zaryzykuję stwierdzenie, ze Flutamid ma podstawową taką zaletę, ze jest za darmo [na receptę P] i zabarwia mocz na zielono [jak ktoś nie lubi żółtego koloru] – poza tym podawany sam, bez androcuru ma działanie znikome.

Androcur – jest podstawowym lekiem w przypadku hirsutyzmu.

Po okresie np. 3 miesięcznym – gdzieś po takim czasie widać już zmiany w grubości włosa i głębokości osadzenia cebulki – idealnie byłoby usunąć całość zarostu laserem – cena całej twarzy za laser diodowy od 300 zł do 1500 w zależności od miejsca i ilości zarostu. Trwałość tak wykonanej depilacji będzie się utrzymywać od około 1 miesiąca do 3 miesięcy.

Oprócz laseru diodowego można spotkać jeszcze: laser rubinowy i aleksandrytowy – skuteczność ich jest raczej znikoma. Emitują one fale o długości odpowiednio: 694nm, 775 nm, które wnikają w skórę na głębokość 2-3 mm. Laser diodowy emituje fale o dł. 800 nm, wnikając do 5 mm w głąb skóry. Są to wartości teoretyczne.

Jak to działa:
Impuls energii świetlnej pochłaniany jest przez melaninę. Dochodzi wówczas do koagulacji i zniszczenia mieszków włosa. Gdy mieszki włosa znajdują się na większej głębokości to długość fali świetlnej jest za krótka aby skutecznie koagulować i niszczyć struktury zawierające barwnik.

Dla skutecznego i bezpiecznego usuwania włosów przez laser potrzebna jest penetracja rzędu 3-4 mm tylko ciemnych włosów. Działanie na większej głębokości zmniejsza skuteczność lasera oraz zwiększa ryzyko koagulacji tkanek otaczających. Z moich obserwacji wynika, że na mojej twarzy, głębokość osadzenia włosów waha się od 2 mm do 4 mm. Najsłabiej są osadzone włosy na górnej wardze, a najgłębiej w okolicach szyi i tzw „baczkow”.

Następną istotną sprawą są tzw. fazy wzrostu włosa. Ważne jest, aby każdy włos został usunięty w fazie wzrostu, ponieważ trzeba mieć pewność, że zniszczone zostały wszystkie komórki zarodkowe oraz brodawki – to gwarantuje, że włos nie odrośnie. Uwzględniając powyższe można załozyć, że jednorazowy zabieg jest w stanie [być może] usunąć trwale jakieś 10 procent włosów. Następnie trzeba uwzględnić to, że nigdy część włosów nie będzie usunięta całkowicie z powodu zbyt głębokiego osadzenia mieszka i cebulki.

Trzy fazy wzrostu włosa:

Faza wzrostu (anagen) – faza, w której włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę (połączoną z krwiobiegiem). Ta faza jest idealna do wykonania zabiegu.

Faza przejściowa (katagen) – włos uwalnia się z brodawki i przesuwa do góry. Następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.

Faza spoczynku (telogen) – polega na tym, że włos najpierw jest odżywiany z mieszka, a potem powoli martwieje i wypada. Zabieg przeprowadzony w tej fazie jest mało skuteczny.

 

Następne zabiegi lepiej wykonywać przy pomocy metody elektrokoagulacji – elektrolizy. Co to jest elektroliza lub elektrokoagulacja: działania prądu wysokich częstotliwości (HF – od 500 Hz do 13,56 MHz). Technika ta polega na zastosowaniu prądu wysokiej częstotliwości, który wytwarza intensywne ciepło w mieszku włosa. W wyniku zastosowania tej techniki zachodzi zjawisko elektrokoagulacji i niszczone są tkanki odpowiedzialne za wzrost włosa. Nie występuje tu uzależnienie od melaniny, rodzaju włosa ani od głębokości położenia mieszków włosowych. Gwarantuje to skuteczne niszczenie komórek odpowiedzalnych za wzrost włosa.

W metodzie elektrolizy  wykorzystuje się prąd stały o niskim napięciu i natężeniu, który przepływając przez tkankę wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której dochodzi do wytworzenia wodorotlenków i uszkodzenia opuszki mieszka włosowego. Zabieg ten jest jednak bardzo czasochłonny, gdyż do usunięcia jednego włosa potrzeba ok. 1 minuty.

Technika  elektrokoagulacji diatermii)  wykorzystuje prąd zmienny o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu. Prąd o takiej charakterystyce wywołuje znaczny miejscowy wzrost temperatury, niszcząc strukturę opuszki mieszka włosowego. Stąd właśnie zabieg ten określa się czasem mianem termolizy.

Obie metody są skuteczne, bolesne i dość tanie; godzina kosztuje od około 40 zł do 420. Dobrze wykonanych, w odpowiedniej fazie wzrostu włosa na ogół nie trzeba powtarzać, choć z pewnymi odrostami należy się liczyć. Mogą pozostać blizny i przebarwienia. W gabinetach najczęściej chcą wykonywać depilacje po „kawalku” tzn. depilując jedno miejsce ze wszystkich włosów. W ten sposób powstają duże strupy, skóra marszczy się… Jeżeli najpierw usuniecie włosy laserem to należy potem usuwać to co odrasta. Podobnie można najpierw usunąć pęsetą włosy i to co wyrośnie usuwać. Strupki wtedy są oddalone od siebie i łatwiej się goją.

Aparat depilacyjny (elektrokoagulacyjny) można nabyć w Katowicach na:
ul. Sikorskiego 36,
tel. (32) 255-12-07 
Cena aparatu depilux – 540 brutto.
Dodatkowo na miejscu mogą aparat przerobić na dwufunkcyjny – dołączyć pęsetę depilacyjną – koszt pęsety 70 zł, całość około 100 zł. Osoby ze Śląska trafią łatwo, bo to jest obok klatki dr Ciesielskiego, w tym samym bloku.

INNE METODY TRWALEJ DEPILACJI

MIKROLIZA to metoda, w której wykorzystuje się prąd o bardzo niskim natężeniu. Miejsce depilacji jest pokryte żelem, spełniającym rolę analogiczną do igły przy elektrolizie i elektrokoagulacji. Skuteczna metoda do usuwania tzw. meszku.

Blend – to każdy rodzaj mieszanej depilacji np. laser – elektroliza, laser – mikroliza, elektroliza – elektrokoagulacja.

Elektryczna pęseta – analogicznie do mikrolizy, zamiast igły, prąd przechodzi przez pęsetę – podejrzewam [nie wiem], że jest to kiepska metoda.

Enzymy – wprowadza się czasem po depilacji np. laserem za pomocą igły – opóźniają odrost.

Tabletki antyodrostowe – słyszałam, nie wiem co to jest, choć logicznym wydaje się do czego słuzą.

Przeciwskazania:

 • Przeprowadzenie zabiegu podczas kuracji substancjami fotouczulającymi tj. wit. A i jej pochodne,
 • Antybiotyki (tetracykliny, cytostatyki): może to doprowadzić do poważnych poparzeń,
 • Opalona skóra, która będzie podczas zabiegu pochłaniać zbyt dużą dawkę energii i może dojść do trwałych przebarwień, dlatego najlepiej depilację laserową wykonywać od późnej jesieni do wczesnej wiosny; 3-4 tygodnie po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz opalania; dotyczy to również innych trwałych metod.
 • Ostre zapalenia skóry, zmiany alergiczne, otarcia, trądzik różowaty, bielactwo; (oczywiście jeśli występują w rejonie działania światła lasera).

 

Laser a terapia hormonalna

Każda z nas przed zabiegiem depilacji laserowej, jak i zażywaniem kąpieli słonecznych powinna pamiętać o niebezpiecznej możliwości interakcji leków z promieniami ultrafioletowymi.

Szczególnie uważać powinny osoby przyjmujące:
· zioła takie jak dziurawiec czy rumianek,
· antybiotyki z doksycyklinami czy sulfonamidami,
· niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, naproxen, ketoprofen, ibuprofen),
· leki antyarytmiczne (chinidyna, amidaron),
· leki obniżające cholesterol, które w składzie mają fibraty,
· leki hormonalne (w tym antykoncepcja hormonalna)
* Fenotiazyny (środki przeciwwymiotne)
* Niektóre środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, pochodne kwasu benzoesowego
* Pochodne retinoidów zawarte w maściach i lekach doustnych np. Roaccutane, Differin

Kosmetyki

* Dezodoranty i środki przeciwbakteryjne w mydłach
* Niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy)
* Retinoidy (kwas retinowy i jego pochodne, retinol, wyjątkiem jest retinaldehyd, który nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne), kwasy hydroksylowe (AHA, BHA)
Środki promienioochronne
* Benzofenony, Pochodne kwasu cynamonowego, Oxybenzon, Kwas paraaminobenzoesowy (PABA), Estry PABA
* Fluorescencyjne rozjaśniacze do celulozy, nylonu i włókien wełnianych.

Nieuwaga prowadzić może do reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych.
Reakcje fototoksyczne (na antybiotyki, porfiryny czy psoraliny)występują tylko w miejscach eksponowanych. Charakteryzują się częstszym występowaniem, dochodzi do nich zazwyczaj tuż po ekspozycji (kilka minut do kilku godzin). Wymagana dawka promieniowania laserowego lub UV jest wysoka, a zmiany skórne przypominają oparzenie słoneczne, rumień, pęcherze. Mogą zmieniać zabarwienie, często towarzyszy im pieczenie.
Reakcje fotoalergiczne (na perfumy, czynniki pochodzenia roślinnego czy antybiotyki) występują rzadziej, pojawiając się z tzw. okresem latencji, czyli opóźnieniem (po 24-72 godzinach). Wymagana dawka promieniowania laserowego lub UV jest niska, zmiany skórne przypominają wyprysk, pęcherzyki, grudki, z silnym świądem, szerzeniem się na okolice również nieeksponowane, nie powodując przebarwień.
Nie należy zatajać faktu przyjmowania powyższych leków przed zabiegiem depilacji laserowej! 

Informacje o epilacjach od Anette
Rozmawiałam niedawno z dr Dariuszem Dziwurą – chirurgiem plastycznym zajmującym się medycyną estetyczną. Kilka uwag:
 • Do usuwania owłosienia mają zastosowanie lasery Nd-Yag, diodowy, aleksandrytowy oraz kombinacje promieniowania laserowego i prądu wysokiej częstotliwości (RF).
 • Możliwe jest zastosowanie IPL (pulsujące źródło światła). Wg dr D. zwłaszcza w początkowej fazie usuwania włosia, gdy jest go dużo i jest gruby.
 • Kwalifikacja do zabiegu laseroterapii  MUSI być wykonywana przez lekarza, który przeszedł odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie
 • Operator lasera musi posiadać certyfikat umiejętności pracy na urządzeniu, którym pracuje.
 • Stosowanie laserowej epilacji, nawet przez wykwalifikowanego operatora po kwalifikacji przez przeszkolonego lekarza, może powodować oparzenia i to nawet w sytuacji, gdy jest to kolejne usuwanie włosów laserem.
 • Zacytuję: „jak nie boli, to jest nieskuteczne” – miarą skuteczności wykonywanego zabiegu jest ból przy „strzałach”
 • Odradza się tzw. autofire – czyli tryb automatyczny pracy lasera. To jest dobre przy małej gęstości włosa w obszarach słabo unerwionych.
 • Włosy koloru bladego lub białe są całkowicie niepodatne na usuwanie laserem.
 • Przed zabiegiem laserowym nie należy:
  – wyrywać włosów przez około 2 tygodnie,
  – stosować elektrolizy (lub tzw. superblend) przez około 2 tygodnie.
  – stosować preparatów takich jak pochodne wit. A, samoopalacze…

 

Depilacja woskiem

Jedną z metod usuwania zbędnych włosków jest depilacja woskiem. Jest to jedna z popularniejszych metod, ponieważ jest tania, prosta (można ją wykonać w domu) i nie trzeba jej robić zbyt często. Poniższe odpowiedzi na najczęsciej zadawane pytania dotyczące depilacji woskiem rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości na jej temat.

Jak działa depilacja woskiem?
Depilacja woskiem odbywa się poprzez nałożenie cienkiej warstwy wosku na skórę, przyłożenie paska i następnie oderwania go zdecydowanym ruchem.

Jaka jest różnica między depilacją ciepłym woskiem, a zimnym woskiem?
Dobry wosk aplikowany na gorąco topi się w temperaturze ciała. W ten sposób może być idealnie rozprowadzony na skórze.

Depilacja zimnym woskiem odbywa się poprzez przyklejenie plastra z nałożonym na niego woskiem. Plastry te są prostsze w użyciu, ponieważ wymagają tylko przyklejenia na skórę i szybkiego oderwania.
Jaki wpływ ma depilacja woskiem na skórę?
Depilacja woskiem oprócz zbędnych włosków usuwa także martwe komórki skóry, w wyniku czego po zabiegu skóra staje się gładsza. Niektóre osoby mogą doświadczyć zaczerwienienia i podrażnienia skóry, które ustępuje po kilku godzinach.

Czy są jakieś przeciwskazania zdrowotne co do używania tej metody depilacji?
Niektórzy lekarze odradzają depilacji woskiem osobom chorym na cukrzycę oraz tym, którzy mają słabą cyrkulację krwi oraz żylaki.

Nie należy u żywać wosku na żylaki, poparzenia, sutki, rany, pryszcze oraz na skórę, która jest w jakikolwiek sposób podrażniona. Przed zabiegiem należy wykonać test na małym kawałku skóry i zobaczyć czy nie ma reakcji alergicznej.

Na jakie części ciała można stosować depilację woskiem?
Depilacji woskiem stosuje się głownie do usuwania włosków z nóg. Depilacja brwi oraz depilacja intymna (tzw. depilacja bikini) również może być wykonana poprzez zabieg z użyciem wosku.

Po jakim czasie włoski odrastają?
W zależności od osoby włoski odrastają w okresie od 3 do 8 tygodni.

Jak można zredukować dyskomfort towarzyszący depilacji woskiem?
Po oderwaniu plastra szybko uciśnij depilowane miejsce. Dobrym sposobem jest również przyłożenie woreczka z lodem, ponieważ dzięki temu ból zniknie i zmniejszą się podrażnienia spowodowane depilacją.

O tej metodzie mogę powiedzieć, że jest skuteczna, ale trochę bolesna i dość czasochłonna.

Jeżeli kobieta uważa, że nie stać ją na profesjonalną depilację ciepłym woskiem u kosmetyczki może zafundować sobie gotowe, zimne plastry z woskiem. Można zakupić je w każdej drogerii kosmetycznej i w każdym małym sklepiku z kosmetykami. Przedział cenowy jest dość duży bo rozpoczyna się od 7zł (Joanna Naturia) a kończy nawet na 25zł (Veet). Dotarłam również do plastrów firmy Babyliss‘ których cena wynosi 79zł i należy je używać ze specjalnym depilatorem również tej samej firmy. Widocznie nie są to zwykłe plastry, może nawet nie posiadają wosku.

Zabieg rozpoczynamy od oczyszczenia skóry z preparatów typu kremy, balsamy do ciała. Depilację w domu poleca się wykonywać na skórze po kąpieli. Jeżeli skóra która ma zostać poddana depilacji jest już czysta i sucha to przystępujemy do rozgrzewania plastra w dłoniach. Jak wiadomo dłonie nie dają aż tak wysokiego ciepła dlatego można je zastąpić suszarką bądź na chwilę przyłożyć do grzejnika. Jeżeli do dyspozycji mamy tylko dłonie, szybsze efekty daje pocieranie dłoni o plaster niż samo trzymanie ich.

Jeżeli wosk jest wystarczająco rozgrzany możemy przystąpić do depilacji właściwej. Plaster kładziemy na nodze bądź innej części ciała którą chcemy depilować zawsze zgodnie z wzrostem włosa (nigdy pod włos!). Przyklepujemy go ręką, aby dobrze przyczepił się do włosków i energicznym ruchem zrywamy w kierunku pod włos. Najlepiej jest zaczynać zabieg w określonej kolejności aby nie pominąć jakiegoś miejsca. Czyli jeżeli depilujemy nogę to rozpoczynamy od okolicy kostki i przesuwamy się w prawo lub lewo. Jeżeli okolica kostki jest już dookoła pozbawiona niechcianych włosków przesuwamy plaster nieco wyżej. Jeden plaster może nadawać się nawet do cztero a czasami pięciokrotnego użytku.

Niektóre włoski mogą być zbyt krótkie na usuwanie ich woskiem dlatego też te których nie jesteśmy w stanie usunąć tym sposobem możemy wyrwać za pomocą pęsety. Jeżeli takich miejsc jest więcej bądź jeżeli skupiają zbyt dużą ilość włosków możemy kilkakrotnie powtarzać zabieg plastrem. Jednak jeżeli mamy skórę wrażliwą może dojść do nadmiernego zaczerwienienia i podrażnień.

Jednym z ważniejszych elementów o którym warto pamiętać jest naciąganie skóry. Jedną ręką powinniśmy „zdzierać” wosk, a drugą w tym samym czasie naciągać skórę w depilowanej okolicy. Dzięki tej prostej uwadze zaoszczędzimy sobie drobnych siniaczków i podrażnień skóry.

W każdym opakowaniu zawierającym plastry z gotowym woskiem znajdują się również chusteczki służące do usuwania pozostałości wosku. Często są one nasączane również dodatkowym płynem mającym na celu łagodzenie zaczerwienionej skóry bądź spowolnienie odrostu włosków. Oczywiście jeżeli w opakowaniu są zwykłe chusteczki z oliwką, po zabiegu można zaaplikować dodatkowy krem łagodzący lub spowalniający odrastanie a nawet ampułkę przeciwwrawstaniu włosków.

Po depilacji woskiem przez kilka godzin może utrzymywać się na skórze niewielkie zaczerwienie. Może również dojść do wrastania włosków bądź zapalenia okołomieszkowego. Aby uniknąć tego typu problemów przed depilacją powinniśmy peelingować skórę (nie bezpośrednio przed/po depilacji) i zachować ją w czystości.

Na rynku dostępne są plastry typowo do depilacji nóg ale i również mniejsze do wąsika czy brwi. Jeżeli masz mocny zarost na twarzy lepiej jest zakupić plastry typowo do depilacji nóg. One znacznie lepiej poradzą sobie z tym problemem. Pozostałe plastry są o wiele łagodniejsze i ich stosowanie może nie przynieść oczekiwanego efektu. 

Depilacja pastą cukrową

Na pewno wielu z Was ma pewne pojęcie czym jest depilacja cukrowa. Jest to sposób, który wymaga użycia tylko pasty cukrowej. Nie wymaga podgrzewania, ani użycia pasków. Przy pomocy pasty może być wykonywana depilacja nóg, depilacja intymna, jak i depilacja u mężczyzn. Pastę cukrową można kupić lub zrobić szybko i łatwo w domu. Dzięki nam dowiesz się jak.

Aby wykonać pastę będą nam potrzebne:
* 2 szklanki cukru
* 1/4 szklanki soku z cytryny
* 1/4 szklanki wody

Połącz wszystkie składniki i podgrzej na średnim ogniu, często mieszając. Po kilku minutach zmniejsz ogień i mieszaj dalej, aż uzyskasz bogaty bursztynowy kolor.

Zdejmij rondelek z ognia i poczekaj aż bąbelki się uspokoją i będziesz mieć dobry widok na kolor. Kiedy pasta jest dobrze wykonana powinna mieć ładny cytrynowy zapach.

Przenieś pastę do pojemniczka i pozwól jej częściowo wystygnąć (około 15 minut)

Ważne jest, aby mikstura była podgrzewana wcześniej wystarczająco długo. Jeśli tak nie będzie, to mogą wystąpić problemy, ponieważ będzie się lepić i nie nadawać do użycia.

Pasta do depilacji gotowa! Przelej ją do pojemnika z zamknięciem. Pasty należy używać kiedy już wystygnie do końca.
Aplikacja na skórę

Nakładanie pasty jest bardzo proste. Wygląda to podobnie jak w przypadku pasków z woskiem.

Wyjmij z pojemnika niewielki kawałek pasty (trzeba użyć trochę siły, aby to zrobić). Rozgnieć ją lekko w rękach, aby się podgrzała. Nie musisz tego robić jakoś specjalnie długo i starannie.

Uformuj z pasty owalny kształt, który będzie miał odpowiednią grubość. Następnie nałóż ją na miejsce, które ma być depilowane. Po chwili oderwij zdecydowanym ruchem. Gotowe!

Pamiętaj, że depilacja bikini i depilacja brwi również może być wykonywana przy pomocy tej pasty.
Osobiście tego nie próbowałam, więc trudno mi się odnieść do skuteczności tej metody.

Wersja pasty od Dalidy:
– 1 szklanka cukru
– sok z połowy cytryny (nie za dużej, nie za małej)
– łyżka miodu
nie dodawać wody bo będzie miało zbyt lejącą konsystencję.
Wszystko wymieszać w garnku i zagotować. Odczekać aż się spieni i będzie miało kolor bursztynowy. Nie gotować za długo bo będzie za szybko zastygało. Jak nie dodacie wody to gotujecie max 15 minut. Gdy będzie miało odpowiednią barwę zdejmujecie z gazu, przelewacie do słoiczka, i czekacie aż masa będzie twarda jak kamień. Po zdjęciu z gazu pasta jest bardzo gorąca więc nie można jej użyć, później jak zaczyna zastygać również jest bardzo gorąca dopiero jak zrobi się całkowicie twarda da się bezboleśnie dotknąć jednak takiej nie da rady rozsmarować na ciele więc cały słoik z twardą masą wkładamy do gorącej wody i czekamy aż zmięknie do tego stopnia że da się wyjąć ją palcami ze słoika. Część rozsmarowujemy na fragmencie skóry. Trzeba troszkę odczekać aż złapie włoski, możliwe że kosmetyczka robi od razu ale jako że jesteśmy amatorkami nie bądźmy takie hop do przodu. Więc czekamy z pół minuty, może trochę mniej (to trzeba wyczuć na oko) i zrywamy w kierunku przeciwnym do tego w którym rośnie włos. Nie trzeba przykładać pasków materiału. Skóra jest gładka i nie podrażniona jak po wosku. Efekt utrzymuje się do trzech tygodni. Ta metoda jest mniej bolesna niż przy wosku możliwe dlatego że pasta cukrowa nie przykleja się do skóry tylko do samych włosków. 

Elektrodepilacja - usuwanie włosków prądem- elektroliza

Jednym ze sposobów trwałego usuwania owłosienia jest elektrodepilacja, czyli pozbywanie się włosków za pomocą prądu. Elektrodepilacja to: elektroliza, termoliza oraz metoda blend.

Najogólniej mówić elektrodepilacja polega na wprowadzeniu do mieszków włosowych igły, przez którą przepływa prąd, co powoduje uszkodzenie cebulek. Jeżeli chcemy, by włoski zostały usunięte raz na zawsze, musimy zabieg elektrodepilacji powtórzyć kilkakrotnie. Bowiem po wykonaniu pierwszego zabiegu włoski odrastają, ale są znacznie słabsze. Kolejne zabiegi powodują, że owłosienie w końcu przestaje odrastać.

Trzeba być przygotowanym na to, że zabieg elektrodepilacji jest bardzo bolesny. Z tego też powodu nie jest popularny wśród kobiet, zwłaszcza do depilacji nóg. Musimy również wiedzieć, że elektrodepilacja przeprowadzana jest wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. 
Nie będę się tu dokładnie rozpisywała, na czym polega elektroliza, bo jest to dokładnie opisane tam:
http://www.trans(…)p?t=1249
Dodam tylko tyle, że sama robiłam zabiegi elektrolizy swego czasu w gabinecie w Bydgoszczy i były na prawdę b bolesne. A ich skuteczność zależy w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności wykonującej je osoby.