Panhisterektomia (II operacja)
Panhisterektomia (histerektomia radykalna) to zabieg polegający na usunięciu całej macicy (trzonu i szyjki macicy) wraz z górną częścią pochwy. Na ogół operacja ta wykonywana jest w przypadku schorzeń nowotworowych. Wtedy usuwane są również okoliczne węzły chłonne. Nie wiem czy węzły chłonne są usuwane także w przypadku TS. Podczas II operacji chirurg powinien usunąć też jajowody i jajniki.
konieczność wykonania zabiegu:
Lekarze zalecają nie zwlekać z wykonaniem tej operacji dłużej niż trzy-pięć lat od momentu rozpoczęcia terapii hormonalnej. Po tym terminie z każdym rokiem wzrasta ryzyko zagrożenia zdrowia. Pozostawienie macicy, albo choćby JEDNEGO jajnika wraz z przyjmowanym testosteronem grozi:
– bólami podbrzusza
– przerostem endometrium. Co wiąże się z krwawieniami, bólem i z czasem koniecznością operacji. Krwawienia i bóle mogą również wystąpić bez przerostu tkanki.
– patologicznym rozwojem jajników i stanem zapalnym – dlatego należy wycinać OBA JAJNIKI. Nie są one do niczego organizmowi potrzebne, bo ich pracę blokuje przyjmowany testosteron. ABSOLUTNIE W NICZYM JUŻ NIE POMAGAJĄ. Za to przy pozostawieniu choćby jednego jajnika istnieje ryzyko reoperacji z powodu stanu zapalnego. Może w tym przypadku wystąpić włóknienie i częściowe zanikanie, ale może też dojść do rozrostu i stanu zapalnego, przy osobach obciążonych dziedzicznie nawet do nowotworu (przypadki konieczności reoperacji zdarzały się już w Polsce, w literaturze światowej opisano jak do tej trzy przypadki nowotworu narządów rodnych u TS k/m).
– u osób obciążonych dziedzicznie istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworu narządów płciowych. Jeśli ktoś w rodzinie miał nowotwór, to powinien szczególnie uważać. Jeśli nie – ryzyko jest znacznie mniejsze. Równie dobrze może dojść do obkurczenia i zwłóknienia części wspomnianych narządów, ale tego nie można w ogóle przewidzieć. W każdym razie nie należy panikować i obserwować czy nic złego się nie dzieje. Przy niemożności wykonania „dwójki” badać się kontrolnie raz w roku. A jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane (bóle, krwawienia, plamienia) nie zwlekać z wizytą u lekarza.
– do czasu usunięcia narządów rodnych należy przyjmować większe dawki testosteronu, niż po operacji (by blokować wydzielanie żeńskich hormonów). W związku z utrzymywaniem takiego stanu rzeczy obciążona jest wątroba i istnieje ryzyko przerostu mięśnia sercowego.
Są dwie metody wykonywania tej operacji:
– klasyczna (przez powłoki brzuszne) – polega na poziomym cięciu przez powłoki brzuszne. Cięcie ma około 7 cm. Mniej więcej takiej długości też jest blizna, która po pewnym czasie powinna wyglądać jak kreska długopisem.
– laparoskopowa – (Całkowita histerektomia laparoskopowa total laparoscopic hysterectomy – TLH). Robione są 2-3 otworki, którymi chirurg wprowadza laser, źródło światła, i gaz rozpychający wnętrzności. Wycięty narząd wyjmowany jest otworami brzusznymi.
Zaletą metody laparoskopowej są mikroskopijne blizny, a często ich zupełny brak. Wadą – to, że istnieje ryzyko „nieoczyszczenia” wszystkiego do końca. W ciele może pozostać np.. fragment jajnika. Wtedy konieczna jest ponowna operacja. Tym razem z klasycznym cięciem.
Jaguar:
Ogólnie jest tak ze po laparoskopowych metodach jest szybszy powrót do formy, mniej bólu (chociaż nie zawsze), pacjent szybciej chodzi, szybciej wraca do pracy, wiec jest to także finansowo korzystniejsze. Jednak nie wszystkie operacje bym polecał laparoskopowo i ta jest panhysterektomia. W chirurgii czasami ważne jest aby aby moc ręką zbadać cos bezpośrednio. Tutaj bym się przede wszystkim obawiał podwiązania moczowodu, uszkodzenia pęcherza a potem przetok.
Tętnica maciczna jest 2 cm bocznie od szyjki macicy i jak cos zacznie krwawic (a może bo czasami są anomalie i Np. dodatkowe naczynia) to może nie starczyć czasu na dostęp by zatrzymać krwawienie. Poza tym ja wolałem by ktoś zsuwał otrzewna z pęcherza pod kontrola wzroku a nie kamery. W standardowej operacji wystarczy ze uciśniesz ręką i to daje czas na to by założyć zacisk i podwiązać naczynie. Są operacje które jak najbardziej polecam laparoskopowo (cholecystektomia=usuniecie pęcherzyka żółciowego, poważne zabiegi jak przednie wycięcia odbytnicy, kolektomie tez wykonuje się lap. ale nie zawsze jest to możliwe ze względów anatomicznych lub rozległości procesu chorobowego i wtedy się i tak konwertuje – czyli otwiera i tak).
schwarcu:
Ja miałem operacje w połowie maja robiona laparaskopowo (…) Powiedziałem lekarzowi że mam dwa siniaki jeden pod pępkiem a drugi na boku, ale powiedział że takie to mogą być i nie ma problemu. Do domu dojechałem wieczorem wiec położyłem się spać choć zaczęło mnie boleć w klatce po prawej stronie wziąłem coś przeciwbólowego i jakoś dożyłem do rana. Po wstaniu przeszedłem się na spacer i zaczęło boleć więc położyłem się spać obudziłem się po południu z gorączką 38,7 mama kazała mi wziąć lek przeciwgorączkowy i położyć się spać wieczorem temperatura nie zmniejszyła się więc mama zadzwoniła do znajomego lekarza i pojechaliśmy do szpitala tam dostałem kroplówkę z czymś przeciwbólowym nadal nie mogłem się położyć na plecach, rano zbadał mnie ginekolog i powiedział że mam krwawienie wewnętrzne i że jeszcze dziś kładą mnie na stół. Zrobili mi cięcie wzdłuż linii włosów łonowych i wszystko wyczyścili wsadzili dreny i na następny tydzień położyli w łóżku. Lekarz powiedział że miałem dużo krwi w otrzewnej i poniżej (siniaka miałem przy odbycie), a te bóle to były od tego że jakaś kropelka krwi dotykała mi nerwu przy przeponie i po tym nerwie szło do 3 kręgu który odpowiada za układ oddechowy. Tak więc teraz jestem dwa tygodnie po wyjściu ze szpitala.
– jest jeszcze trzecia metoda, przez transów raczej nie brana pod uwagę – przezpochwowa
Jaguar:
Widziałem i bym nie chciał. Wszystko trzeba rozszerzać i tak dłubać tam i dłubać. A przede wszystkim nie da się wszystkiego tak ocenić jak w przezbrzusznej operacji. Bólu może być jednak mniej ze względu na to ze po przezbrzusznym otwarciu tak naprawde tylko miesnie bola a ból nie ma nic wspólnego z usuniętymi narządami. No i sprawa błony dziewiczej-nie wiem jak to się ma do operacji ale w takiej sytuacji gdy błona jest to jest to przeciwwskazanie do badania PV (per vaginam) i USG PV.
UWAGA!!! Standardowa II operacja nie obejmuje wycięcia całej pochwy (tylko nieznaczną część) i zamknięcia sromu. Te narządy pozostają bez zmian. O zabiegu zamknięcia sromu piszemy w dziale III operacja. Zamknięcie sromu podczas II jest możliwe, ale na razie nie mamy żadnych sprawdzonych danych na ten temat.
Drumbaster:
Dlaczego warto zrobić histerektomię?
Niektórzy lekarze zalecają usunięcie macicy w ciągu pierwszych 5 lat od rozpoczęcia terapii testosteronem. Istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy.
Po pierwsze, istnieją obawy, że długotrwałe leczenie testosteronem może przyczyniać się do patologicznego rozwoju jajników. Związane jest to ze zwiększonym ryzykiem rozrostu endometrium. Może wystąpić rak błony, jak również rak jajników.
Ponieważ związki między długoterminowym używaniem androgenów, a ich wpływem na ginekologiczne aspekty funkcjonowania organów nie są w pełni zrozumiałe, operacja usunięcia jest środkiem zapobiegawczym.
Drugi powód, dla którego korzystne jest przejście panhisterektomii: po usunięciu jajników, często zmniejsza się dawki testosteronu, ponieważ jajniki nie produkują już estrogenów (żeńskich hormonów).
Osoba, która nie przeszła tej procedury, powinna starać się nadzorować pod okiem lekarza, swój stan zdrowia – wszelkie krwawienia z pochwy (w tym plamienia), skurcze lub ból.
Tkanka endometrium jest zwykle „tracona” podczas menstruacji, ale ponieważ proces ten jest zatrzymywany w terapii testosteronem, dodatkowe tkanki mogą nadal się tworzyć i uwydatnić w postaci plamień. Takie nieregularne krwawienie/plamienie może być nawet oznaką nowotworu, dlatego osoba taka powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – ustalenie przyczyny.
Lekarz może zalecić przyjmowanie progesteronu, wywołanie okresu ma powodować „wyzbycie” się tkanki endometrium.
Ryzyko:
Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, istnieją pewne zagrożenia, które mogą wystąpić. Należą do nich krwawienie, zakażenie, problemy w znieczuleniu. Kilka problemów, które zostały odnotowane po histerektomii obejmują Zespół jelita drażliwego, nietrzymanie moczu, uszkodzenie cewki moczowej lub jelit, wypadnięcie z pochwy, ból pleców, utrata „funkcji” seksualnych lub czucia.
Usunięcie macicy może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym (NFZ), jeżeli procedura związana jest ze zdrowiem. Jeśli występują bóle lub nieregularne krwawienia, lub jeśli masz w historii choroby (ginekolog) nieprawidłowy wymaz (Pap), włókniakomięśniaki lub polipy, możesz porozmawiać z lekarzem o możliwości wykonania histerektomii jako niezbędnej procedury dla celów ubezpieczenia.
Wybierz miasto:
Page 1 of 1
Page 1 of 1