Mastektomia – usunięcie piersi (I operacja)

Po kilku miesiącach brania hormonów dostajesz (lub sam się o nie upominasz) skierowanie na I operację (mastektomia, czyli usunięcie piersi). W zależności od miasta w jakim się leczysz zabieg ten wykonywany jest PO wyroku sądowym lub PRZED.
Podczas operacji poza nadmiarem tkanki usuwa się gruczoły mleczne. Brodawkę się częściowo odpruwa, zostawiając doprowadzenie nerwów, i przyszywa na nowe miejsce. Czucie często zostaje (ale nie zawsze). Przy bardzo dużych piersiach może okazać się konieczne usunięcie brodawek, a następnie zrekonstruowanie ich. Czucie wtedy zbliżone jest do tego, jakie ma się na całej skórze.

Zgłaszasz się do chirurga ze skierowaniem od lekarza prowadzącego (czasami nie jest konieczne – ustal to wcześniej). Chirurg poprosi Cię o zrobienie morfologii i oznaczenie grupy krwi – chyba, że ją znasz. Grupa oznaczona przy urodzeniu mogła się zmienić, więc ważne w zasadzie jest późniejsze badanie. Grupa krwi teoretycznie potrzebna jest na wypadek konieczności transfuzji krwi, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby komuś musieli przetaczać. Będzie trzeba wykonać EKG, prawdopodobnie też rentgena płuc. Chirurg zabroni Ci też do czasu operacji jeść aspirynę, polopirynę i tym podobne (ponieważ kwas acetylosalicylowy zakłóca prawidłowe krzepnięcie krwi – rozrzedza ją). Prawdopodobnie dr obejrzy Twój biust, i powie Ci coś z poniższego:

Jeśli masz dużo towaru (piersi dwójka), będą boczne cięcia w dwie strony od brodawek. Jeśli piersi czwórka i więcej – mogą być też cięcia pionowo w górę od brodawek. Jeśli bardzo mało (jedynka i mniej), można wyciągnąć towar rozcinając ciało tylko po linii brodawki; wtedy po zagojeniu się ran – nie ma śladów operacji.

Ból po operacji zależny jest od właściwości Twojego organizmu i od wielkości piersi. Wiadomo, że im większy towar tym cierpi się bardziej. Nie ma tu jakiejś określonej reguły. niektórzy z nas już na 3 dni po operacji prowadzili samochód i prowadzili normalny tryb życia, innych czekały dwa tygodnie leżenia i stękania.

 

drumbaster:
– po konsultacji, w zależności gdzie będzie się przechodzić operację, chirurg powie jakie badania trzeba wykonać do operacji (w Bielsku-Białej badania robią na miejscu), zazwyczaj są to:
grupa krwi (jeśli się nie zna), krzepliwość krwi, morfologia, EKG, usg klatki piersiowej (badanie zależne od chirurga), możliwe jest że będzie wymagał zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtaczce (bezpiecznie jest zrobić – do zabiegu wystarczą dwie dawki).
– na konsultacji chirurg ogląda biust i od razu mówi ci, jakie cięcia będą dla ciebie najlepsze – jakie w ogóle możesz mieć, dodatkowo możesz oglądnąć zdjęcia z innych tego typu operacji, o ile lekarz prowadzi taki „album”;
– przy obecnym stanie techniczno-medycznym, NA OGÓŁ nie usuwa się całkowicie brodawek, a po prostu przycina podczas zabiegu (osobiście tak miałem);
-duży towar – w obecnym czasie zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje cięć: poziomo przez brodawki lub poziomo pod piersią (cięcia mogą iść do połowy każdej piersi, lub po prostu przez całą długość klatki piersiowej);
– ból po operacji nie zależy tylko od wielkości piersi (towar większy – większe cięcia). Najwięcej jednak zależy od tego jak się goi operowane miejsce (czy nie ma wysięgów, nie zbiera się limfa, rana nie ropieje itp). jest wiele przypadków po mastektomii około brodawkowej, gdzie pacjenci mieli powikłania ( odkładanie się płynów – tzw chlupanie, krwiaki i itp).